Tė adresohen ēėshtjet qė dalin nga Raporti i Progresit

Shko poshtė

Super Tė adresohen ēėshtjet qė dalin nga Raporti i Progresit

Mesazh nga **GrAnD** prej Fri Nov 06, 2009 5:33 pm

Zyra e Komisionit Evropian nė Kosovė kėrkoi tė premten nga institucionet e vendit qė sa mė parė t’i adresojnė ēėshtjet qė dalin nga Raporti i Progresit pėr kėtė vit.

Nė takimin e Kėshillit Ndėrministror pėr Integrime Evropiane, tė premten, shefi i Zyrės sė Komisionit Evropian nė Kosovė, Renzo Daviddi pėrkrahu idetė pėr formimin e njė ministrie tė posaēme pėr integrime evropiane – ndėrsa, kryeministri Thaēi u zotua pėr pėrmbushjen e rekomandimeve tė Komisionit, megjithatė nuk u pajtua me disa nga konkluzionet e raportit.

Daviddi kėrkoi qė Kosova ta ketė prioritet tė lartė agjendėn evropiane dhe vlerėsoi se nuk duhet tė lidhet gjithnjė ēėshtja me data se kur Kosova do tė integrohet nė BE. Kjo nuk ėshtė diēka e afėrt, tha Davidi.

“Do tė ishte gabim qė tė rriten pritjet se anėtarėsimi i Kosovės nė Bashkimin Evropian ėshtė menjėherė pas derės. Kemi punė shumė tė vėshtirė pėrpara nesh dhe ėshtė shumė e vėshtirė tė caktohen data pėr kėtė. Theksi duhet vėnė tek puna dhe tek sfidat e jo tek datat”, ka thėnė Daviddi.

Pritjet e Komisionit Evropian, tha Davidi, janė shumė tė larta dhe sfidat janė shumė tė mėdha. Progresi, sipas tij, do tė jetė i gjatė dhe i vėshtirė dhe tė gjithė duhet tė jenė tė vetėdijshėm pėr kėtė. Ai pėrmendi fusha tė veēanta nė tė cilat, sipas komisionit ka probleme, si p.sh nė administratėn publike.

Ndėrkohė, kryeministri Thaēi tha se Qeveria do tė shtojė masat pėr pėrmbushjen e obligimeve qė dalin nga Raporti i Progresit tė Komisionit Evropian. Mirėpo ai tha se nuk janė tė sakta vlerėsimet e disa pjesėve tė raportit pėr ndėrhyrjet e qeverisė nė sektorė tė caktuar.

Menjėherė pas kėtij takimi, nė mbledhjen e qeverisė, kryeministri Hashim Thaēi kėrkoi nga tė gjithė ministrat tė pėrmbushin tė gjitha obligimet qė dalin nga raporti i progresit tė KE. Kryeministri pranoi se janė shumė sfida qė dalin nga ky raport, por kėrkoi angazhim tė tė gjitha institucioneve qė tė kanalizojnė detyrat dhe prioritet qė duhet tė pėrmbushėn. /RTK/Telegrafi/
avatar
**GrAnD**
V.I.P
Besa-Bess
V.I.PBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 5817
Mosha : 28
Viti: : 23/07/1989
Vendbanimi: : pc
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 02/06/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bess.ch

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi