Gashi kundėr politizimit tė gripit

Shko poshtė

Super Gashi kundėr politizimit tė gripit

Mesazh nga **GrAnD** prej Fri Nov 06, 2009 5:34 pm

Ministri i Shėndetėsisė, Alush Gashi kėrkon qė gjendja e Gripit nė asnjė rrethanė tė mos politizohet, ka theksuar zėvendėsministri i Shėndetėsisė, Nemanja Vujoviq, gjatė qėndrimit tė tij nė Graēanicė, ku me autoritetet lokale tė Shtėpisė sė Shėndetit ka biseduar rreth situatės epidemiologjike, pas konfirmimit nga kjo shtėpi e Shėndetit tė tri rasteve pozitive tė Gripit A H1N1, tė regjistruara nė vendbanimet e banuara kryesisht me serbė.

Zėvendėsministri Vujoviq, tė premten, ka ofruar edhe njė herė gatishmėrinė e Ministrisė sė Shėndetėsisė tė Republikės sė Kosovės qė tė ofrojė ndihmėn e duhur mjekėsore edhe pėr qytetarėt serbė nė rastet eventuale tė Gripit A H1N1, duke i furnizuar me barna dhe material mbrojtės.

Gjatė ditės, zyrtarė tė Departamentit Farmaceutik tė MSH-sė kanė kontaktuar me drejtoreshėn e Shtėpisė sė Shėndetit nė Graēanicė, Rada Trajkoviq, pėr tė parė nėse do tė ketė nevojė pėr furnizime tė tjera mjekėsore nė kėtė lokalitet.

Ajo ka thėnė se nuk do tė hezitojė tė kėrkojė ndihmė nėse paraqitet nevoja, ndėrkohė qė ka falėnderuar Ministrinė e Shėndetėsisė pėr ofrimin e medikamentit Tamiflu, qė kėsaj qendre i ėshtė shpėrndarė tė enjten nga Ministria e Shėndetėsisė.

MSH ka furnizuar Shtėpinė e Shėndetit nė Ēagllavicė me 100 kuti Tamiflu (1.000 tableta), ndėrkohė qė ka ofruar ndihmė sipas nevojės edhe me material shpenzues dhe mjete mbrojtėse.

Situata epidemiologjikė nė Kosovė mbetet e qetė dhe zyrtarėt e IKSHP-sė, po e monitorojnė atė pėr ēdo ditė. Prandaj, siguron qytetarėt se nuk ka nevojė pėr panik dhe se Ministria po i zbaton tė gjitha masat e rekomanduara nga OBSH pėr menaxhimin e pandemisė. /Telegrafi/
avatar
**GrAnD**
V.I.P
Besa-Bess
V.I.PBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 5817
Mosha : 28
Viti: : 23/07/1989
Vendbanimi: : pc
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 02/06/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bess.ch

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi