Feith-Thaēi: Koha pėr tė hapur kanal televiziv nė serbisht

Shko poshtė

Super Feith-Thaēi: Koha pėr tė hapur kanal televiziv nė serbisht

Mesazh nga Edita prej Thu Nov 12, 2009 4:11 pm

Feith-Thaēi: Koha pėr tė hapur kanal televiziv nė serbisht
Planet pėr njė kanal televiziv tė serbisht-folėsve tė Kosovės dhe i cili do tė jetė pėr serbisht-folėsit e Kosovės duhet tani tė realizohen, kanė thėnė tė enjten pėrfaqėsuesi civil ndėrkombėtar, Pieter Feith dhe kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi.

Zyra Civile Ndėrkombėtare dhe Qeveria e Kosovės mbeten tė angazhuara pėr ta themeluar njė kanal televiziv tė pavarur nė gjuhėn serbe me transmetim anembanė Kosovės.

Feith me kėtė rast ka thėnė: “Puna nė sektorin medial gjatė vitit tė kaluar ka dėshmuar se serbisht-folėsit nė Kosovė dėshirojnė tė kenė informim dhe argėtim i cili realizohet kėtu nė Kosovė nė gjuhėn e tyre. Do tė ketė mjaft dobi pėr qytetarėt nė njė kanal nė gjuhėn serbe, tė cilėt mund tė lidhin komunitetet dhe tė cilėt do tė punojnė nė mėnyrė plotėsuese me mediat vendore nė gjuhėn serbe qė veē ekzistojnė”.

“Tani, unė dhe kryeministri kemi ndėrmend tė punojmė me palėt pėrkatėse tė interesit pėr formimin e njė grupi drejtues nė lidhje me kėtė projekt. Ne presim nga ai grup tė sjellė njė kanal televiziv me njė redaksi tė pavarur, qė buron nga Kosova dhe me standarde tė larta profesionale”, ka shtuar Feith.

Edhe kryeministri Thaēi i ka dhėnė mbėshtetje tė plotė hapjes sė njė kanali pėr serbisht-folėsit e Kosovės. “Njė kanal televiziv i pavarur nė gjuhėn serbe ėshtė mbėshtetur nga tė gjitha nivelet e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės. Ai do tė pėrkrahet fuqishėm, duke pasur parasysh qė liria e shprehjes nė gjuhėn amtare tė secilit ėshtė obligim kushtetues dhe njė e drejtė njerėzore e patjetėrsueshme pėr tė gjithė”, ka thėnė Thaēi.

“Mbetem i bindur se ky projekt medial do tė rrisė akoma frymėn e komunitetit dhe qė tė gjitha komunitetet jo-shqiptare nė pėrgjithėsi, e veēmas komuniteti serb, tė ndjehen se janė pjesė e Kosovės. Mirėpresim bashkėpunimin me tė gjitha palėt e interesit nė kėtė proces me rėndėsi dhe e ēmojmė mbėshtetjen e ICO-sė dhe ICR-sė”, ėshtė shprehur a
avatar
Edita
Legend“s
Besa-Bess
Legend“sBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 8066
Mosha : 30
Viti: : 03/04/1988
Vendbanimi: : PC
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 09/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi