Rikonstruktohen 5 ura nė magjistralen Prishtinė- Shkup

Shko poshtė

Super Rikonstruktohen 5 ura nė magjistralen Prishtinė- Shkup

Mesazh nga Edita prej Thu Nov 12, 2009 4:14 pm

Rikonstruktohen 5 ura nė magjistralen Prishtinė- Shkup
Duke filluar nga dita e martė (10.11.2009) e deri nė ditėn e enjte (12.11.2009), automjetet tė cilat qarkullojnė nė kėtė drejtim, do tė jenė tė detyruara tė kalojnė pėrmes rrugės ndihmėse, e cila do tė shėrbejė si alternativė pėr qarkullimin e automjeteve, tė cilat qarkullojnė nė kėtė drejtim. Deri mė tani, nga ekspertėt ėshtė vlerėsuar se komunikacioni mund te devijohet nė rrugėn ndihmese (by-pass) dhe qarkullimi mund tė zhvillohet pa probleme. Me kėtė rast, duke filluar nga data 16.11.2009 e deri me datėn 16.08.2010, konsorciumi Vegrad Hidroterm do tė zhvillojė punimet pėr rikonstruimin e urave Nr. 41, 42, 44, 45 dhe 46 nė rrugėn M2.

Sipas ministrise, riparimi do tė ndikojė nė zhvillimin ekonomik dhe integrimin rajonal tė Kosovės. Magjistralja M2 ėshtė shumė e ngarkuar, andaj ėshtė qenėsore qė ajo t’i pėrmbushė standardet e nevojshme pėr funksionimin e saj.

Projekti i riparimit poashtu sipas ministrise ėshtė nė harmoni me standardet evropiane pėr trafik tė ngjeshur dhe me standardet evropiane relevante ushtarake.

Projekti ėshtė financuar nga Komisioni Evropian, respektivisht zyra ndėrlidhėse e Komisionit Evropian, nė Prishtinė.

"Tė nderuar qytetarė tė Republikės sė Kosovės, konsorciumi Vegrad Hidroterm do tė fillojė fazėn parapėrgaditore pėr rikonstruimin e urave Nr. 41, 42, 44, 45 dhe 46 nė rrugėn M2, tė cilat cilat janė pjesė e rrugės Prishtinė – Han i Elezit, qė ndryshe njihet si rruga M2", perfundon komunikata
avatar
Edita
Legend“s
Besa-Bess
Legend“sBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 8066
Mosha : 30
Viti: : 03/04/1988
Vendbanimi: : PC
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 09/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi