Formimi i Ministrisė pėr Integrime

Shko poshtė

Super Formimi i Ministrisė pėr Integrime

Mesazh nga GentleMan prej Sat Nov 14, 2009 4:22 am

Nė kuadėr tė angazhimeve dhe pėrgjegjėsive qė ka Kosova nė
procesin e integrimit evropian, pėrfaqėsuesit e ekzekutivit kosovar
thonė se sė shpejti pritet tė publikohet vendimi pėr krijimin e
Ministrisė pėr Integrime Evropiane.
Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi ka thėnė pėr Radion Evropa e Lirė se nė vitin 2010 ministria e re pritet tė nisė punėn.

“Kryeministri, nė shenjė tė angazhimeve pėr fushėn e integrimeve
evropiane, ka vendosur qė tė themelohet njė ministri pėr integrime
evropiane. Mendojmė se atė vendim do ta marrė sa mė shpejt qė ėshtė e
mundur, nė kohėn e duhur dhe duke dashur qė tė koncentrohen punėt pėr
integrime evropiane nė njė vend, por natyrisht edhe tė koordinohen nga
njė vend”, ka thėnė ai.

Pėr liberalizimin e vizave dhe pėr integrim nė Bashkimin Evropian, Kuēi
theksoi nevojėn e njė pėrkushtimi mė tė madh tė institucioneve tė
vendit. Ai shprehu bindjen se me krijimin e Ministrisė pėr Integrime,
do tė lehtėsohet edhe rruga drejt BE-sė.

Ndryshe, kohėve tė fundit, ka pasur zėra qė Ministrinė e Integrimeve do
ta drejtojė ish-kryeministri i Kosovės, Bajram Rexhepi. Vetė Rexhepi
tha se e vlerėson lart formimin e kėsaj ministrie dhe se ėshtė nė
pritje tė ftesės pėr ta drejtuar atė.

“Ėshtė pėrfolur emri im si njohės i kėtij lėmi. Dihet se si
kryeministėr kam filluar procesin e stabilizim-asociimit, mekanizmit
pėrcjellės... Unė pres tė themelohet; nėse mė bėhet ofertė nga
kryeministri, nga qeveria, unė e pranoj me kėnaqėsi”, tha Rexhepi.

Aktualisht, i vetmi institucion kompetent qė merret me procesin e
integrimit tė Kosovės nė BE ėshtė Agjencia pėr Koordinimin, Zhvillim
dhe Integrim Evropian, e cila vepron nė kuadėr tė Zyrės sė
kryeministrit Thaēi.

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi