“Vetėvendosja”: Zgjedhjet janė tė dėmshme

Shko poshtė

Super “Vetėvendosja”: Zgjedhjet janė tė dėmshme

Mesazh nga GentleMan prej Sat Nov 14, 2009 4:22 am

Aktivistėt e Lėvizjes “Vetėvendosje” kanė ritheksuar se dalja e
qytetarėve nė zgjedhjet e sė dielės do tė zyrtarizonte ndarjen e
Kosovės nė vija etnike, ndėrsa i kanė ftuar edhe njė herė tė gjithė
qytetarėt qė tė mos jenė pjesė e procesit zgjedhor, i cili do tė sjell
edhe pasoja nė fushėn ekonomike dhe sociale.
Aktivisti
Glauk Konjufca nė njė konferencė pėr media ka thėnė tė premten
qytetarėt tė cilėt e kanė ndarė mendjen tė votojnė, pavarėsisht se pėr
cilin kandidat e hedhin votėn, ata sė pari do tė votojnė pėr
decentralizimin dhe legjitimojnė ndarjen e Kosovės.

“Vet zgjedhjet lokale do ta kenė njė agjendė qendrore, plani kryesor i
sė cilave do tė jetė plani i decentralizimit, plan ky nėpėrmjet sė
cilit Kosova do tė ndahet etnikisht. Siē e dini Serbia ka mbajtur
zgjedhje nė vitin 2008 nė 23 komuna tė Kosovės, nė 23 komuna tė Kosovės
aktualisht ekzistojnė strukturat paralele tė Serbisė dhe nėpėrmjet
kėtyre zgjedhjeve ato nuk do tė shpėrbėhen”, tha Konjufca.

Sipas tij edhe secili kandidat qė ėshtė duke konkurruar pėr kryetar
komune kontrollohet nga niveli qendror dhe kjo tregon se edhe problemi
i Kosovės nuk ėshtė problem lokal, por ėshtė problem qendror.

Aktivisti Konjufca theksoi se mbajtja e kėtyre zgjedhjeve do tė jetė e
dėmshme edhe nė aspektin ekonomik, meqė sipas tij edhe investitorėt nuk
shkonin aty ku ekziston paralelizėm pushtetesh.

“Ky ėshtė edhe njė aspekt shumė i dėmshėm nga aspekti ekonomik i
investimit nėpėr kėto komuna, sepse dihet shumė mirė se njė investitor
nuk shkon aty ku ekzistojnė edhe struktura paralele edhe njė sistem
zyrtar politik, pra ku ka njė paralelizėm pushtetesh”, ka shtuar ai.

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi