NATO vlerėson progresin e FSK-sė

Shko poshtė

Super NATO vlerėson progresin e FSK-sė

Mesazh nga GentleMan prej Sat Nov 14, 2009 4:23 am

Ministri i FSK-sė, Fehmi Mujota, u takua tė premten me
delegacionin e NATO-s, tė kryesuar nga Jiri Sedivy, asistent pėr
Politikė tė Mbrojtės dhe pėr Planifikim i sekretarit tė pėrgjithshėm tė
NATO-sė, me ē’rast i informoi mysafirėt pėr zhvillimet dhe progresin e
arritur nė Ministri dhe nė Forcėn e Sigurisė sė Kosovės dhe angazhimet
e ardhshme.
Ministri Mujota tha se FSK-ja ėshtė duke bėrė
progres nė tė gjitha fushat, duke filluar nga procesi i pėrzgjedhjes sė
sistemimit tė personelit, trajnimet, zhvillimet dhe arritjes sė
kapaciteteve tė para operacionale sipas afateve tė planifikuara. Ai tha
se ky zhvillim dhe sukses i MFSK-sė dhe FSK-sė ėshtė rezultat i
pėrbashkėt i NATO-s, Ekipit Kėshillues Ndėrkombėtar dhe KFOR-it.

Ministri ka pohuar se radhitja e minoriteteve dhe integrimin e tyre
brenda MFSK-sė dhe FSK-sė ėshtė nė progres e sipėr, ndėrsa shprehu
bindjen se inkuadrimi i minoritete serb do tė rritet nė muajt e
ardhshėm gjatė fazės sė re tė rekrutimit nė FSK.

Nga ana e tij, Sedivy - siē thuhet nė njė komunikatė tė kėsaj ministrie
- u pajtua me vlerėsimin e ministrit se MFSK-ja dhe FSK-ja janė nė
rrugė tė drejt - duke shpresuar se MFSK-ja do tė jetė shembull
udhėheqės nė zbatimin e rregulloreve, pėrgjegjėsive dhe transparencės
pėr ministritė tė tjera.

Sedivy ka pohuar se zvogėlimi i trupave tė NATO-s nė Kosovės do tė
bėhet nė mėnyrė graduale. Ai po ashtu theksoi se nuk ėshtė e
rėndėsishme caktimi i datės se kur do tė behet arritja e kapaciteteve,
por ato duhet tė jenė me standard tė lartė.

Sedivy e ka inkurajuar ministrin Mujota qė tė vazhdojė bashkėpunimin
edhe me vendet fqinje pėr nėnshkrimin e memorandumit tė bashkėpunimit.

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi