Sejdiu: Dita e zgjedhjeve - njė ditė historike pėr Kosovėn

Shko poshtė

Super Sejdiu: Dita e zgjedhjeve - njė ditė historike pėr Kosovėn

Mesazh nga bush prej Sun Nov 15, 2009 2:42 pm

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu, e shoqėruar
nga zonja e parė, Nezafete Sejdiu, ka votuar tė dielėn rreth orės 11:00
nė qendrėn e votimit nė gjimnazin “Gjin Gazuli” nė Prishtinė.

njė deklaratė bėrė me kėtė rast, presidenti Sejdiu foli pėr rėndėsinė e
madhe tė ditės sė zgjedhjeve, tė parat qė organizohen pas pavarėsimit
tė vendit dhe u shfaq i bindur pėr organizimin e mirė tė tyre nga
institucionet e vendit.

“Mund t’ju them se sot ėshtė njė ditė historike pėr Kosovėn. Janė
zgjedhjet e para pas pavarėsimit tė vendit. Dėshiroj qė sikur qė ka
qenė fryma e pėrgjithshme gjatė fushatės paraelektorale e mirė, edhe
kjo ditė tė pėrmbyllet mirė. Ka qenė njė konkurrencė e mirė e
kandidatėve, e partive politike dhe ka qenė njė dinamikė shumė e gjallė
e pjesėmarrjes sė qytetarėve nė tubimet qė ato kanė organizuar”, tha
Sejdiu.

Presidenti Sejdiu ka bėrė thirrje pėr pjesėmarrje sa mė tė madhe tė
qytetarėve nė zgjedhje, njė problem ky qė ėshtė evident edhe nė shumė
vende tė tjera dhe qė ka qenė dukuri sidomos nė zgjedhjet e kaluara
edhe nė vendin tonė.

“Do tė dėshiroja qė sot Kosova vėrtet tė jetė nė ditė feste, tė jetė me
njė pjesėmarrje masive tė tė gjithė qytetarėve dhe tė kapėrcejė edhe
njė pjesė tė pengimit qė kanė vendet e Evropės me pjesėmarrjen e
qytetarėve”, tha presidenti Sejdiu.

Ai nė vijim foli edhe pėr rėndėsinė e pjesėmarrjes nė zgjedhje tė
pjesėtarėve tė komuniteteve pakicė ne vend. “Nė tė njėjtėn kohė do tė
dėshiroja qė edhe pjesėtarėt e komuniteteve pakicė, nė kėtė rast tė
komunitetit serb, tė marrin pjesė masivisht, pėr arsye se ėshtė njė
shans i madh edhe pėr ta qė tė jenė akterė tė jetės sonė tė pėrditshme,
pra edhe jetės institucionale”, tha Sejdiu.

Presidenti Sejdiu theksoi ndėr tė tjera se ēdo qytetar i vendit ėshtė
borxhli tė japė kontributin e tij nė kėtė proces zgjedhor edhe me
daljen ne zgjedhje, por edhe me kontributin qė tė mos ketė tensione.

“Ėshtė mirė qė sot Zoti na ka falė njė ditė tė mrekullueshme”, tha ai
avatar
bush
Antar/e
Besa-Bess
Antar/e Besa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 78
Mosha : 29
Viti: : 08/07/1988
Vendbanimi: : Afganistan
Aktiviteti :
60 / 10060 / 100

Registration date : 12/11/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi