Qeveritė komunale do tė vendosen me balotazh

Shko poshtė

Super Qeveritė komunale do tė vendosen me balotazh

Mesazh nga AstronauT prej Mon Nov 16, 2009 9:51 am

Rezultatet e votimit nėpėr komuna tė Kosovės, qė “Koha ditore” i ka siguruar kryesisht nga shtabet zgjedhore partiake, tregojnė se nė shumicėn e komunave do tė vendoset me rivotim, ose balotazh.

Rrjeti i OJQ-ve “Demokracia nė veprim” ka arritur qė tė konfirmojė rezultatet vetėm pėr disa komuna, si Kaēanik, Graēanicė, Malishevė, Suharekė dhe Podujevė.

Nė gishta mund tė numėrohen komunat ku balotazhi ėshtė i panevojshėm. Nė Prishtinė dhe nė Podujevė, gjithnjė sipas shtabeve zgjedhore, nė rrethin e parė, zgjedhjet i kanė fituar dy kandidatė tė LDK-sė.

Nė Skenderaj, Drenas e Malishevė, po ashtu, nė rrethin e parė zgjedhjet i kanė fituar kandidatėt e PDK-sė, ndėrsa nė Mamushė e Graēanicė, po nė kėtė mėnyrė zgjedhjet i kanė fituar njė parti turke, KDTP dhe njė parti serbe (SLS).

Nė Prishtinė, Isa Mustafa (LDK- 57 %) ka fituar qė nė rrethin e parė tė votimit, derisa nė Mitrovicė Avni Kastrati (PDK 43 %) ka shkuar nė balotazh me Nexhmedin Spahiun (AKR–23 %).

Nė Pejė, Ilmi Berisha (LDD-AKR) nė balotazh me Ali Berishėn (AAK).

Ferizaj: Bajrush Xhemajli ( PDK - 45 %) nė balotazh me Naim Feratin (AKR);

Gjilan: Qemajl Mustafa (PDK) balotazh me Fatmir Rexhepin (LDK);

Prizren: Ramadan Muja (PDK) balotazh me Hanefi Muharremin (LDK);

Gjakovė: Pal Lekaj (AAK) balotazh me Mimoza Kusarin (AKR-LDD);

Suharekė: Blerim Kuēi (AAK – 35.59 %) balotazh me Ramė Vatėn (PDK-31,80) ose me Sali Asllanin (LDK 31.30 %);

Viti: Sokol Haliti (LDD-AKR) nė balotazh me Nexhmedin Arifin (PDK);

Kaēanik: Xhabir Zharku (PDK 48,39) nė balotazh me Tahir Ēakėn (AAK -26,95);

Kamenice: Begzad Sinani (PDK) nė balotazh me Shaip Surdullin (LDK);

Sharr: Salim Jenuzi (PDK) nė balotazh me Halim Shemsidinin (LDK);

Klinė: Sokol Bashota (PDK) nė balotazh me Enver Gashin (AAK);

Skenderaj: Sami Lushtaku (PDK) ka fituar qė nė rrethin e parė, 90 pėr qind;

Drenas: Nexhat Demaku (PDK - 93 %), ka fituar qė nė rrethin e parė;

Podujevė: Agim Veliu (LDK – 51.91 %) ka fituar nė rrethin e parė;

Hani i Elezit: Rufki Suma (i pavarur) nė balotazh me Mehmet Ballazhin (PDK);

Istog: Fadil Ferati (LDK- 48 %) nė balotazh me Naim Imerajn (AAK);

Novobėrdė: Bajrush Ymeri (LDK) nė balotazh me Radomir Deniqin (SLS);

Mamushė: Arif Bytyq (KDTP) 83 pėr qind, fiton nė rrethin e parė.

Malishevė: Isni Kilaj (PDK – 50.09 %)

Graēanicė: Bojan Stojaoviq (SLS – 57.41 %), ka fituar nė rrethin e parė.

Gazeta nuk ka arritur t’i sigurojė rezultatet pėr Vushtrri, Fushė-Kosovė, Obiliq, Ranillug, Kllokot, Junik, etj., derisa nė Zubin-Potok e Zveēan serbėt nuk u janė pėrgjigjur zgjedhjeve
avatar
AstronauT
V.I.P
Besa-Bess
V.I.PBesa-Bess

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 378
Mosha : 24
Viti: : 30/03/1994
Vendbanimi: : Gjakov
Aktiviteti :
1 / 1001 / 100

Registration date : 08/07/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi