Mosbartja e pėrgjegjėsive, pengon luftėn kundėr korrupsionit

Shko poshtė

Super Mosbartja e pėrgjegjėsive, pengon luftėn kundėr korrupsionit

Mesazh nga Edita prej Thu Nov 19, 2009 9:12 am

Mosbartja e pėrgjegjėsive, pengon luftėn kundėr korrupsionit
Kryeparlamentari Jakup Krasniqi e ka vlerėsuar si tė drejtė konstatimin nė raportin e Transparency International, qė mos bartja e kompetencave nga UNMIK-u tek Eulexi nė Kosovė po pengon luftėn ndaj korrupsionit.

Nė raportin e fundit tė publikuar nga Transparency International vendi ynė krahasohet me vende siē janė Angola, Burundi, Guantemala dhe Mozambiku. Madje tėrhiqet paralele mes situatės nė Burundi dhe Kosovė, ku potencohet diferenca mes kėtyre dy vendeve.

E pėrbashkėt mes Kosovės dhe Burundit gjithmonė sipas Transparency International ėshtė se ish luftėtarėt kundėr regjimit tė mėparshėm udhėheqin me qeverinė. Nė Burundi kjo ka rezultuar me njė marrėveshje pėr ndarje tė pushteteve ndėrkohė, nė Kosovė kjo ēoi nė dominimin e shqiptarėve.

Burundi u bė njė shtet i dobėt me mundėsi tė mėdha pėr pėrfitime tė paligjshme. Nga ana tjetėr Kosova ka filluar tė lėvizė drejt njė politike mė konkurruese, me aftėsi pėr tė dėnuar nėpunėsit e korruptuar.

Kryeparlamentari Krasniqi nė njė prononcim pėr Radio Dukagjinin, thekson se ky krahasim ėshtė i padrejtė. “Nuk ėshtė i qėndrueshėm krahasimi, sepse nė vendin tonė qe 10 vjet ėshtė administrata ndėrkombėtare, dhe sistemi i drejtėsisė ėshtė udhėhequr nga ndėrkombėtarėt”.

Mė tutje nė raport theksohet se pėr fat tė keq, vonesa nė bartjen e pėrgjegjėsive nga Misioni i OKB-sė tek ai i Bashkimit Evropian kanė kufizuar pėrparimin e Kosovės drejt luftimit tė korrupsionit.

Me kėtė konstatim pajtohet edhe kryeparlamentari Krasniqi. “Ky konstatim ėshtė i qėndrueshėm, sepse vet fakti qė kėtu ekzistojnė tri institucione qė merren me drejtėsinė - dhe kur tre mekanizma me qėndrime dhe politika tė kundėrta merren me drejtėsinė, sigurisht qė lihet hapėsirė qė ligji tė mos funksionojė”.

Nė raportin e Transparency International ėshtė pėrmendur edhe mungesa e ligjeve tė domosdoshme pėr luftimin e korrupsionit. Potencohet se ky fenomen ėshtė i pranishėm nė tė gjitha vendet e pas konfliktit.

Pėrderisa situata nė Guantemalė, Angolė dhe Burundi paraqitet si nė pėrkeqėsim e sipėr, nė Mozambik dhe nė Kosovė vlerėsimi ėshtė mė shpresėdhėnės.

Nė raportin vjetor pėr vitin 2009 tė Transparency International, Kosova nuk ėshtė pėrfshirė nė listėn e shteteve pėr tė cilėn kjo organizatė paraqet nivelin e korrupsio
avatar
Edita
Legend“s
Besa-Bess
Legend“sBesa-Bess

Gjinija : Female

Numri i postimeve : 8066
Mosha : 30
Viti: : 03/04/1988
Vendbanimi: : PC
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 09/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi