Kosova nė OKB, kur tė njihet nga Serbia

Shko poshtė

Super Kosova nė OKB, kur tė njihet nga Serbia

Mesazh nga GentleMan prej Tue Nov 24, 2009 2:14 pm

Procesi nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė i ka penguar
njohjet e reja pėr Kosovėn, tha tė martėn nė Prishtinė ish zėvendėsi i
kryenegociatorit tė Kombeve tė Bashkuara pėr statusin e Kosovės, Albert
Rohan.
“Shumė vende qė kanė hezituar e kanė shtyrė njohjen
dhe kanė thėnė se do tė presin edhe nja njė gjysmė viti e pastaj do tė
shohin. Problem pėr mė vonė mbetet fakti se ky vendim qė do merret nga
Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė nuk do tė jetė shumė i qartė dhe
kėtė e ka thėnė edhe kryetari i kėsaj gjykate. Nė tė me gjasė do tė
flitet pėr disa parime tė sė drejtės ndėrkombėtare. Nė anėn tjetėr, do
tė flitet pėr realitetet politike dhe, nė fund, secila palė mund tė
thotė, epo, ky vendim i pasqyron mjaft mirė argumentet tona”, ka
vlerėsuar Rohan.

Prandaj, tha ai, “unė nuk mund tė parashoh se ēfarė do tė ndodhė pas
kėtij vendimi, por ky rast i vėshtirė dhe vendimi qė pritet tė merret
nė pranverė, apo kurdo qoftė, i pengon njohjet e mėtejme, jam i sigurt
pėr kėtė”.

Se a do tė formulohet ky vendim ashtu qė t’i nxitė vendet qėllimmira tė
thonė se tani mund ta njohin Kosovėn – sipas Rohanit – mbetet tė shihet
dhe varet nga mėnyra si kjo gjykatė do ta formulojė kėtė vendim”.

Ndėrkaq, nė njė pyetje tė gazetarėve se kur Kosova do tė bėhet anėtare
e Kombeve tė Bashkuara, ai tha se duke pasur parasysh deklaratat e
Rusisė se do tė mbėshtesė qėndrimet e Serbisė nė lidhje me Kosovėn, kjo
mbase do tė ndodhė atėherė kur Serbia tė jetė e gatshme ta njohė
pavarėsinė e Kosovės dhe tė heqė dorė nga rezistenca ndaj anėtarėsimit
tė saj nė OKB

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi