Shtohet numri i policėve kufitarė

Shko poshtė

Super Shtohet numri i policėve kufitarė

Mesazh nga GentleMan prej Fri Nov 27, 2009 9:13 pm

EULEX-i dhe Qeveria e Kosovės janė pajtuar qė tė rritet numri i
policėve kufitarė nė tė gjithė kufijtė e Kosovės paralelisht me
procesin e reduktimin e KFOR-it. Deri tani nuk kanė pėrcaktuar qartė
numrin dhe kohėn e rritjes sė prezencės policore nė kufij ngase
gjithēka ende varet nga dinamika e reduktimit tė trupave paqeruajtėse -
KFOR.
Prezenca ushtarake nė kufijtė e Kosovės dalėngadalė do
tė zėvendėsohet nga ajo policore e EULEX-it dhe policisė kosovare.
Zyrtarė tė EULEX-it dhe Ministrisė sė Punėve tė Brendshme flasin pėr
njė plan akoma tė pa finalizuar. Sipas tij, qė nga fillimi i vitit 2010
edhe 200 policė do t’iu shtohen ekipeve patrulluese nė tė gjitha pjesėt
kufitare tė Kosovės, ndėrsa trupat e NATO-sė gradualisht do tė
reduktohen.

Ministri i Punėve tė Brendshme Zenun Pajaziti tha se bėhet fjalė pėr
njė plan tė rritjes sė sigurisė nė kufij pėrmes zėvendėsimit tė forcave
tė KFOR-it me pjesėtarė tė policisė, njofton Radio Televizioni i
Kosovės. “Ėshtė njė plan gradual qė pritet tė fillojė nga viti 2010 dhe
gjithēka varet nga dinamika e reduktimit tė trupave tė KFOR. Do tė jetė
njė prezencė e shtuar policore, sipas nevojave, nė tė gjithė kufijtė jo
vetėm nė veri”, ka sqaruar ministri Pajaziti.

Shumica do tė jenė pjesėtarė tė Policisė sė Kosovės, por nė mesin e
tyre do tė ketė edhe policė tė misionit tė Bashkimit Evropian.
Zėdhėnėsi i EULEX –it Christophe Lamphalussy tha se ėshtė me rėndėsi qė
pas reduktimi tė KFOR-it tė rritet prezenca policore.

“KFOR-i nuk do tė jetė mė nė numėr tė madh nė Kosovė dhe pėr kėtė arsye
ėshtė e nevojshme tė rritet numri i policisė kufitare. Janė 250
policisė kufitarė dhe do tė jenė 200 tė tjerė nė patrulla mobile tė
cilėt do tė pėrqendrohen nė shtim tė kontrollit kufitar”, tha
Lamphalussy.

Por, ministri Pajaziti thotė se bėhet fjalė vetėm pėr rialokim. “Nuk ka
rritje tė numrit tė policisė, por ėshtė njė rialokim brenda policisė
dhe bėhet fjalė pėr 200 policisė”, tha Pajaziti.

Procesi do tė fillojė me sektorin e kufirit me Shqipėrinė, ndėrsa e
fundit do tė jetė pjesa e kufirit me Serbinė. Aktualisht Policia
kufitare e Kosovės numėron 1043 policė, qė sipas standardeve
pėrllogaritet tė jetė numėr i vogėl pėr tė mbuluar vijėn kufitare tė
Kosovės.

_________________
Femna o Si Biciklla i hyp gjithkush ama dikuj i jet ndor :)  :)
Rregullorja e Staffit  / Rregullorja e Forumit / Rregullorja e Prezantimit
avatar
GentleMan
The Legend“s
Web-Master
The Legend“sWeb-Master

Gjinija : Male

Numri i postimeve : 11999
Mosha : 31
Viti: : 02/03/1987
Vendbanimi: : Ne Zemer tende :) :)
Aktiviteti :
100 / 100100 / 100

Registration date : 26/05/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.besa-bese.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi